27 Zamkowe Dyktando

27 Zamkowe Dyktando

 

   30 maja 2023 r. odbyło się XXVII Zamkowe Dyktando pod patronatem Starosty Krapkowickiego. Tekst wierszowanego dyktanda pod tytułem „Chorał o zamku w Krapkowicach” napisała pani Aleksandra Galli. W  roku jubileuszowym tematem dyktanda była historia zamku i szkoły.

    W konkursie wzięło udział 62 uczniów reprezentujących 12 szkół: powiatowe szkoły podstawowe, szkoły średnie powiatu krapkowickiego oraz Zespół Szkół w Głogówku a także 15 reprezentantów Zespołu Szkół Zawodowych w Krapkowicach.

  Po ortograficznych zmaganiach uczestnicy konkursu obejrzeli prezentację na temat historii zamku i szkoły pod tytułem „Historia zamku w Krapkowicach, czyli niejeden zajazd na Śląsku Opolskim”. Podczas sprawdzania dyktand przez członków  komisji konkursowej, którą stanowili nauczyciele języka polskiego uczestników konkursu i poloniści ZSZ w Krapkowicach, goście dyktanda zostali zaproszeni na poczęstunek oraz zajęcia w strzelnicy. Mieli także możliwość zwiedzenia „Zamku”.

  W tegorocznej edycji Zamkowego Dyktanda w kategorii szkół podstawowych
1 miejsce uzyskała Hanna Bieniek reprezentująca Publiczną Sportową Szkołę nr 5 w Krapkowicach,
2 miejsce Oliwia Kokoszka  z Publicznej Szkoły Podstawowej  nr 2 w Gogolinie,
3 miejsce Aleksandra Filipczak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Krapkowicach.

W kategorii szkół ponadpodstawowych
1 miejsce zajęła Zuzanna Siodlaczek , reprezentantka Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach,
2 miejsce Joanna Rosińska z Zespołu Szkół w Głogówku,
3 miejsce Amelia Oleszczuk z Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach.

W kategorii osób dorosłych 1 miejsce przyznano pani Helenie Kurek.

   Laureaci, którzy uzyskali pierwsze miejsca otrzymali bony  o wartości 200 złotych ufundowane przez Starostę Powiatu Krapkowickiego. Pozostali laureaci zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami książkowymi i zestawami do pisania, których  sponsorem  była Księgarnia Makama w Krapkowicach. Wszyscy zwycięzcy zostali także obdarowani pamiątkowymi statuetkami. Fundatorem statuetek było Starostwo Powiatowe w Krapkowicach.

   Gratulujemy wszystkim uczestnikom Zamkowego Dyktanda i serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. Zapraszamy na przyszłoroczny konkurs.

 

« powrót

Szanując historię zamkniętą w murach tej dostojnej budowli, wybiegamy w przyszłość.

Dzieje krapkowickiego zamku są mało znane. Trudno ustalić datę jego wybudowania. Przyjąć należy, że powstał w średniowieczu. Istniał już przed nadaniem Krapkowicom praw miejskich w roku 1294 przez księcia Władysława opolskiego.

Więcej