Godzina:
 
Home
Poleć nas
Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich
ul. Zamkowa 5, 47-300 Krapkowice, tel.: 77 466 13 38, fax: 77 466 17 28
Napisz do nas

Podstrony - Przedmioty Mechaniczne

 Rok szkolny 2015/2016:
 

1 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami branży motoryzacyjnej. W Poznaniu po raz kolejny odbyły się Międzynarodowe Targi Motoryzacyjne " Motor Show".
14 pawilonów, 120 wystawców, 60 polskich premier- tak w liczbach można podsumować wydarzenie, w którym wzięliśmy udział!
Oprócz najnowszych modeli samochodów, motocykli, quadów, samochodów truck, camperów zobaczyliśmy wystawę aut modyfikowanych oraz ekspozycję przygotowaną przez Automobilklub Wielkopolski z okazji 85 lat licencji Fiata w Polsce. Ponadto pokazy stuntu, stoisko Michelin i Top Gear "Technologia motosportu w twoim samochodzie", stoisko tvn Turbo z symulatorem jazdy, mistrzostwa lakierników i mechaników, "Żywy Warsztat" ogumienia, naprawy Diesla, Diagnostyczny, blacharski, gdzie każdy mógł "pobawić się" w mechanika...


* Mechanicy na Wycieczce w Tower Automativ International

Dnia 7.10.2015 uczniowie klasy 2 i 3  Technikum Mechanicznego brali udział w wycieczce zawodowej do zakładu Tower Automativ International. W czasie wyjazdu mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się z procesami produkcji podzespołów samochodowych do wielu znanych marek samochodów np WV, Skoda, Opel, BMW, Fiat itd. Uczniowie mogli skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z praktyką. Można było zobaczyć z bliska produkcję, podejść do maszyn i wziąć do ręki gotowe produkty. Oczywiście wszystko przy zachowaniu właściwych środków bezpieczeństwa. W nichkórych wydziałach można było zobaczyć pracę robotów rodem z filmów sance fiction - roboty komunikowały się ze sobą i człowiekiem wzajemnie współpracując. Wizyta w tym zakładzie była cenną lekcją praktyki. Opiekunami byli: wicedyrektor szkoły mgr Bożena Szady i mgr Andrzej Mielczarek - nauczyciele przedmiotów zawodowych mechanicznych.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu: "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy". Była to realizacja zadania: wizyty studyjne w lokalnych przedsiębiorstwach - obserwacja nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zwiedzanie parków maszynowych, rozmowa z technologami, menedżerami, specjalistami HR. Wycieczka była nieodpłatna, finansowana ze środków unijnych.

zobacz zdjęcia

Zakres uprawnień i odpowiedzialności nauczycieli przedmiotów mechanicznych:

·    kształcenie uczniów w zawodzie Technik Mechanik,

·    kształcenie uczniów w zakresie przedmiotów mechanicznych,

·    przeprowadzanie próbnych egzaminów i badania wyników nauczania,

·    organizowanie i przeprowadzanie zajęć pozalekcyjnych,

·    organizowanie kursów zawodowych dla uczniów,

·    organizowanie wyjazdów szkoleniowych dla uczniów.

Technik mechanik – wybierając naszą szkołę masz możliwość wybrania jednej z dwóch specjalności w tym zawodze:

 

Jeżeli interesuje cię majsterkowanie, montaż , demontaż maszyn i urządzeń codziennego  użytku (rower, motorower, kosiarka itd.) i chcesz poznać tradycyjne maszyny do obróbki materiałów, czujesz się jak Pomysłowy Dobromir, wybierz kwalifikację:

M17 – montaż i obsługa maszyn i urządzeń

 

Jeśli twoim głównym celem jest nauczenie się obsługiwania i programowania nowoczesnych obrabiarek sterowanych numeryczne (CNC), wybierz kwalifikację:

M19 – użytkowanie obrabiarek skrawających

 

W obu kwalifikacjach poznasz nowoczesne programy do projektowania: AutoCad, Inventor, Kalkulator technologiczny itp. Poznasz zagadnienia związane z automatyką i robotyką w różnych gałęziach przemysłu związanych z zawodem technik mechanik.

 

Absolwenci technikum mechanicznego mogą być zatrudnieni w:

- Dużych i małych zakładach produkcyjnych

- Małych zakładach rzemieślniczych

- Firmach zajmujących się produkcją urządzeń technicznych

- Jako konserwator maszyn i urządzeń, kontroler techniczny

- Jako operator obrabiarek skrawających tradycyjnych i/lub nowoczesnych obrabiarek numerycznych CNC (zgodnie z wybraną kwalifikacją).

 

W ramach projektów unijnych organizujemy kursy:

- Na wózek widłowy

- Spawacza

- Elektromechanika i inne.

 -Organizowane są również praktyki zagraniczne m in. w zakładach Mercedesa-Bentz w Niemczch.

 

Dobrze wybierasz – techników mechaników potrzebują wszystkie dziedziny gospodarki. Jest to stary zawód, który wpływa na techniczną przyszłość  świata.


Członkowie komisji sekcji mechanicznej stale podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe biorac udział w szkoleniach metodycznych, warsztatach oraz projektach zawodowych. Jedny z takich projektów jest projekt organizowamy przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego (WODiP) w Opolu zatytułowany "Innowacyjna Szkoła Zawodowa III". Już po raz trzeci zakwalifikowaliśmy się do udziału w projekcie w którym  uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział. Zajęcia dla uczniów są prowadzone w grupach 10 osobowych w ilości 20 godzin pozalekcyjnych. Przed przystąpienie do tych zajeć nauczyciele odbedą 30 godzinny cykl szkoleń związanych z projektem. Zajecia w grupie mechanicznej kolejny raz poprowadzi mgr Andrzej Mielczarek.
29.09.2011 nauczyciele uczestniczacy w projekcie wyjeżdzaja na pierwszy dzień szkolenia - nauczyciele uczestniczyli w sumie w 4 szkoleniach w ramach projektu "Innowacyjna Szkoła Zawodowa III". Na szkoleniach zapoznali się z narzędziami do tworzenia materiałów multimedialnych takich jak quizy, testy itd. oraz opracowali nową metodę nauczania Webquest.
 
Uczniowie 3 klasy technikum mechanicznego odbyli 20 godzin dydaktycznych godzin pozalekcyjnch z montażu i programowania robotów Lego Mindstorms.
 
 
Uczniowie tej grupy uczestniczyli również w miesiecznej praktyce w zakładach przemysłowych w Austrii. Poznali tam nowoczesne obrabiarki - większość to maszyny CNC.
 
 
Projekt - odwiedź stronę projektu:
 
Przedstawicielem nauczycieli przedmiotów mechanicznych był mgr Andrzej Mielczarek. Pozostali nauczyciele uczestniczący w projekcie to mgr inż. Agnieszka Podstawa, mgr inż. Tomasz Micek oraz mgr inż. Patryk Kowol. Koordynator projektu mgr Dorota Deć.
Nauczyciele mgr inż. Andrzej Bujak i mgr Andrzej Mielczarek brali udział w szkoleniu dotyczącym nowej podstawy programowej.
Copyright © Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach Created by MediaSoft