Godzina:
 
Home
Poleć nas
Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich
ul. Zamkowa 5, 47-300 Krapkowice, tel.: 77 466 13 38, fax: 77 466 17 28
Napisz do nas

Aktualności - Zamkowa lipa w finale drzewa roku 2018

Nasza zamkowa lipa, rosnące na dziedzińcu szkoły dostała się do finału akcji „Drzewo Roku” organizowanego kolejny raz przez Klub Gaja. Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku, zorganizowana została już po raz ósmy, a spośród ponad 50 drzew zgłoszonych do konkursu wybrano 16 finalistów w tym nasze drzewo.

Od 1 czerwca 2018r. rozpocznie się internetowe głosowanie finałowe, pamiętajcie oddać swój głos.

Tak „reklamowaliśmy” naszą lipę w pierwszym etapie konkursu:

            „Dziedziniec krapkowickiego zamku od ponad 150 lat zdobi lipa drobnolistna. Nie wiadomo dokładnie, w którym roku została posadzona, ale zapewne było to za czasów panowania rodu Haugwitzów. Jest ono niemym świadkiem wielu wydarzeń. Obserwowało upadek zamku, gdyż ówczesnym właścicielom nie zależało na utrzymaniu budowli, a kolejne wojny przyczyniły się do tego, że stopniowo przeobrażał się on w ruinę. I zapewne dziś nikt nie mógłby podziwiać ani bryły późnorenesansowego zamku, ani lipy, która nie mogłaby się rozwijać, gdyby nie decyzja powojennych władz o przekształceniu budowli w szkołę. Od tej pory nic lipie nie zagraża. Przerosła nawet zamek, zieloną koronę drzewa widać przemierzając trasę z Gogolina do Krapkowic.

            Legenda głosi, że „zamkowa” lipa przynosi szczęście. Pamiętają o tym zwłaszcza maturzyści, którzy przed egzaminami „nabierają mocy” na ławkach pod drzewem. Tutaj też integrują się kolejne pokolenia uczniów, zawierają prawdziwe przyjaźnie, a nawet pierwsze poważne związki, nierzadko przeradzające się w uczucie na całe życie. O tym, że lipa ma magiczną moc przyciągania do siebie ludzi wiedzą wszyscy. To ponoć ona sprawia, że absolwenci z sentymentem wracają po latach do szkoły, robiąc obowiązkowe zdjęcie przy drzewie. Pracownicy zaś twierdzą, że ma ona moc oczyszczania z negatywnych emocji – złości, frustracji, bezradności itp. Miejscowi, szukając schronienia przed słońcem, przychodzą odpocząć pod jej liśćmi, gdzie proste promienie ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie i zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają. Dlatego o lipę dbają wszyscy – nikomu nigdy nie przyszło do głowy, by „skrzywdzić” ją wyrytym napisem lub w jakikolwiek inny sposób i zgodnie z zaleceniami Mistrza z Czarnolasu jest traktowana Jako szczep najpłodniejszy w Hesperyjskim sadzie.

            Pod lipą odbywały się wystawy, performance, koncerty, akcje czytelnicze i inne wydarzenia przygotowane nie tylko przez szkołę, ale także przez środowisko lokalne. Stanowi ona jeden z przystanków ścieżki edukacyjnej „Z Chrapkiem i Meluzyną przez Krapkowice”, jest inspiracją dla artystów. Bo lipa nie jest tylko „zamkowa”, ale należy do wszystkich krapkowiczan. Znajduje się w końcu w centrum miasta leżącego w sercu Opolszczyzny”.


 

Copyright © Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach Created by MediaSoft