Godzina:
 
Home
Poleć nas
Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich
ul. Zamkowa 5, 47-300 Krapkowice, tel.: 77 466 13 38, fax: 77 466 17 28
Napisz do nas

Aktualności - Tydzień Misyjny w naszej szkole

Tydzień Misyjny w naszej szkole odbył się pod hasłem:

 "Ochrzczony to znaczy posłany"

w dniach 24.10. do 30.10. 2016 r.

Uczniowie naszej szkoły i Szkolne Koło Caritas solidaryzując się z potrzebującymi, przy wsparciu nauczycieli zorganizowali kiermasz na rzecz misji, upiekli różnorodne ciasta, babeczki, oraz zaprezentowali wystawę złożoną z przedmiotów używanych w Kamerunie i Brazylii, były to zarówno przedmioty codziennego użytku (miski, koszule, narzędzia pracy) jak i ozdoby: naszyjniki, figurki, rzeźby oraz obrazy i kolorowe materiały. Wszyscy zaangażowani, odwiedzający, wraz z misjonarzami i nauczycielami stworzyli jedną wielką misyjną rodzinę, wśród wielu rozmów można było zauważyć wiele radości, ciekawych pytań i odpowiedzi, a przede wszystkim ducha dialogu i kulturę współpracy misyjnej.

Czas ten upłynął na spotkaniach z misjonarzami, którzy przyjechali do nas by opowiadać o swoich doświadczeniach. Ojcowie Dominik i Adam są ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, dzięki ich relacji mogliśmy poznać czym zajmują się ojcowie ze zgromadzenia założonego przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 roku w Aix-en-Provence (Prowansja), oraz jak wygląda praca i życie ludzi w Kamerunie gdzie przebywał ojciec Adam. Z ciekawostek dowiedzieliśmy się, że główną religią w tym kraju jest katolicyzm, 38,4%, najdłuższą rzeką jest Sanaga, 918 km, stolicą kraju jest: Jaunde, a ponad 30% całkowitej populacji żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie.  Mimo wielu trudności, ludzie cieszą się tam z każdego dnia i z każdego spotkania z innymi. Zaciekawiło nas jak wygląda transport w tym kraju, otóż ludzie podróżują tutaj taksówkami, które są najpowszechniejszym środkiem transportu. Nie ma tu znaków i świateł. Krótki odcinek można przejechać nawet i za 50-70 gr. Można negocjować ceny, można wynająć tylko dla siebie, albo jechać z przypadkowymi ludźmi zabranymi po drodze, każdy wsiada i negocjuje cenę, w samochodzie 5 osobowym, może jechać kilka osób, właściwie tyle ile się zmieści, ale mimo ścisku i niewygody, wszyscy śpiewają, i cieszą się, że mogą dotrzeć do celu. Oglądaliśmy także stroje w których mieszkańcy chodzą na co dzień, poznaliśmy ich zwyczaje, zajęcia. Bardzo duże znaczenie ma tam rodzina, często bardzo liczna, a każde dziecko ma wielką wartość. Największymi problemami to: brak wody, ograniczone możliwości kształcenia, bo nauka jest płatna i nie każdego stać by skończyć szkołę, a także choroby, które z powodu braku leków zagrażają życiu. Mimo jednak wielu problemów często widać zadowolenie i uśmiech na twarzach mieszkańców Kamerunu, ludzie są tam życzliwi i gościnni. Dzielą się tym, co mają. Bywa tak, że jest to tylko kubek wody. Tylko, albo aż - po wodę przecież trzeba chodzić długie kilometry do studni jeśli jest, albo do rzeki. Cieszą się z każdych odwiedzin, odkładają swoją pracę na bok i chętnie poświęcają swój czas napotkanej osobie.

Mieliśmy możliwość spotkania się także z ojcem Michałem ze zgromadzenia Werbistów, znanego jako Zgromadzenie Słowa Bożego SVD, który opowiadał o swojej pracy w Brazylii w slumsach Rio de Janeiro, zwanych favele. „Częsty widok na ulicach to bezdomni, spod ubrań brudnych podartych, wystają brudne kończyny, albo ich kikuty. Brzydkie ręce i nogi, pogryzione przez insekty, podniszczone chorobami skóry. Można ich zobaczyć jak śpią na kartonach, albo jak spoglądają pożółkłymi oczami na przechodniów prosząc o jedzenie. Problemem jest brak alternatywy, by wydostać się z tej sytuacji” mówi ojciec Michał, narkotyki, przemoc to codzienność. „Gdy nadchodzi wieczór, Rio opanowuje zabawa. Zaludniają się dyskoteki, bary, nocne kluby, restauracje i plaże. Młodzi ludzie z okolicznych gangów pod wpływem kokainy urządzają wyścigi samochodów sportowych. Taniec, alkohol, narkotyki, seks opanowują Rio de Janeiro”. Władze miasta wstydzą się swoich faveli, nie wiedzą, jak się z nimi uporać. Bogaci Brazylijczycy i mieszkańcy, którzy mają pracę nie zaglądają w te miejsca. Przecież tam nie ma policji. Przecież tam rządzą gangsterzy. Przecież tam od razu mogą Cię napaść, zabić, ich celem jest zdobycie twoich pieniędzy. Favela jak przekazują media lokalne i relacje podsycane wyobraźnią zwykłych ludzi jawi się piekłem. Tu rządzą prawa dżungli, policja często nie reaguje. Miejsce przypomina wiezienie bez krat i strażników. Tam właśnie podejmując wyzwanie niesienia pomocy pracował ojciec Michał, podkreślając, że „tym którym da się inny wybór próbują zmieniać swoje życie, jednak bez pomocy innych trudno się z tego piekła wydostać”

Ojcom dziękujemy za przybycie a wszystkim za zaangażowanie, przygotowanie i stworzenie rodzinnego i misyjnego klimatu pełnego radości i dobra i miłości do drugiego człowieka serdecznie dziękujemy i czekamy już z niecierpliwością na kolejny tydzień misyjny i kolejnych misjonarzy.

Jacek Klose

 

Z OSTATNICH DONIESIEŃ: Według stanu na dzień 1 października 2016 r., na misjach posługuje obecnie 2.007 polskich misjonarzy i misjonarek w 97 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy i misjonarek, tak jak w latach ubiegłych, pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 810; w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 784, w Azji – 327; w Oceanii – 67 oraz w Ameryce Północnej – 19. Ponadto 19 osób przygotowuje się do wyjazdu na misje w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej. 10 osób będzie krzewić Ewangelię w Ameryce Łacińskiej, a 9 – w Afryce. Wśród przyszłych misjonarzy jest 10 księży i zakonników, 7 sióstr zakonnych oraz kleryk i świecka katoliczka z diecezji warszawsko-praskiej.

zobacz zdjęcia


Copyright © Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach Created by MediaSoft